Microsoft Windows SharePoint Services
Strona głównaWsteczDalejDrukuj

Pokaż wszystkoPokaż wszystko

Funkcje — informacje

Funkcje — informacje

Funkcje są wstępnie zdefiniowanymi formułami, które wykonują obliczenia, używając określonych wartości, wywoływanych argumentów w odpowiednim porządku lub strukturze. Przy użyciu funkcji można wykonywać obliczenia proste i złożone. Na przykład funkcja ROUND służy do zaokrąglania liczby w kolumnie Koszt.

=ROUND(Koszt, 2)

Struktura    Struktura funkcji rozpoczyna się znakiem równości (=), po którym następuje nazwa funkcji, nawias otwierający, argumenty funkcji oddzielone przecinkami i nawias zamykający.

Nazwa funkcji    Nazwa funkcji obsługiwana przez listy. Każda funkcja obsługuje określoną liczbę argumentów, przetwarza te argumenty i zwraca wartość.

Argumenty    Argumenty mogą być liczbami, tekstem, wartościami logicznymi, takimi jak Prawda lub Fałsz, albo odwołaniami kolumn. Zdefiniowany argument musi gwarantować uzyskanie prawidłowej wartości. Argumenty mogą być także stałymi, formułami lub innymi funkcjami.

Etykietka argumentu    Etykietka ze składnią i argumentami pojawia się podczas wprowadzania funkcji. Na przykład pojawia się po wpisaniu funkcji =ROUND(. Etykietki są wyświetlane tylko w przypadku funkcji wbudowanych.

Funkcje osadzone

W niektórych przypadkach może być konieczne użycie funkcji jako jednego z argumentów innej funkcji. Na przykład poniższa formuła używa funkcji osadzonej AVERAGE i porównuje wynik z sumą dwóch wartości kolumn.

=AVERAGE([Koszt1], SUM([Koszt2]+[Rabat]))

Prawidłowe zwroty    Gdy funkcja jest używana jako argument, musi zwracać taki sam typ wartości, jaki jest wykorzystywany przez argument. Na przykład jeżeli argument wykorzystuje wartość Tak lub Nie, funkcja osadzona musi zwracać wartość Tak lub Nie. Jeżeli tak nie jest, na liście pojawia się wartość błędu #VALUE!.

Limity poziomu osadzania    Formuła może zawierać maksymalnie osiem poziomów funkcji zagnieżdżonych. Gdy Funkcja B jest używana jako w Funkcji A, Funkcja B jest funkcją drugiego poziomu. Na przykład funkcja SUM jest funkcją drugiego poziomu, ponieważ jest argumentem funkcji AVERAGE. Funkcja zagnieżdżona w funkcji SUM będzie funkcją trzeciego poziomu itd.

Uwaga  Listy nie obsługują funkcji RAND i NOW. Funkcje TODAY i ME nie są obsługiwane w kolumnach obliczeniowych, ale są obsługiwane przy ustawianiu wartości domyślnej kolumny.

©2003 Microsoft Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone.